Czas pracy kierowcy jest zagadnieniem, które ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drodze oraz zdrowie i efektywność zawodowych kierowców. Przepisy dotyczące czasu pracy kierowców zostały wprowadzone w celu ochrony zarówno pracowników, jak i innych uczestników ruchu drogowego, minimalizując ryzyko wypadków wynikających ze zmęczenia. W Polsce oraz całej Unii Europejskiej regulacje te są szczegółowo opisane i podlegają rygorystycznym kontrolom.
Zrozumienie zasad dotyczących czasu pracy kierowcy jest istotne nie tylko dla samych kierowców, ale również dla ich pracodawców, którzy muszą dostosować harmonogramy i zadania do obowiązujących przepisów. Czas pracy kierowcy obejmuje wszystkie okresy, w których kierowca wykonuje obowiązki kierowcy związane z prowadzeniem pojazdu i czynnościami związanymi z wykonywaniem przewozu. W Polsce regulacje te określają przepisy prawa, w tym rozporządzenia Unii Europejskiej, szczególnie Rozporządzenie (WE) nr 561/2006 oraz ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców.
Czasem pracy kierowcy jest czas od rozpoczęcia do zakończenia pracy, która obejmuje wszystkie czynności związane z wykonywaniem przewozu drogowego w szczególności:
-Czas prowadzenia pojazdu, czas, w którym kierowca faktycznie prowadzi pojazd. Przepisy regulują dzienne i tygodniowe limity prowadzenia pojazdu.
-Załadunek i rozładunek towarów.
-Obsługę pojazdu (np. tankowanie, kontrola techniczna).
-Pomoc w załadunku lub rozładunku.
-Obsługę administracyjną, np. wypełnianie dokumentów przewozowych.
-Utrzymanie pojazdu w czystości.
-Czasem pracy jest również czas, w którym kierowca pozostaje na stanowisku pracy w gotowości do wykonywania pracy, w szczególności podczas oczekiwania na załadunek lub rozładunek, których przewidywany czas trwania nie jest znany kierowcy przed wyjazdem albo przed rozpoczęciem danego okresu.
-Do czasu pracy kierowcy wlicza się 15-minutową przerwę, którą pracodawca musi zapewnić, gdy dzienny czas pracy kierowcy wynosi co najmniej 6 godzin (przerwa śniadaniowa).
Do czasu pracy kierowcy nie wlicza się:
czasu dyżuru, jeżeli podczas dyżuru kierowca nie wykonywał pracy;
nieusprawiedliwionych postojów w czasie prowadzenia pojazdu;
dobowego nieprzerwanego odpoczynku;
przerw w pracy, wynikających ze stosowania przerywanego systemu czasu pracy.